100. yılda Kitap Günleri dolu dolu geçti

Sivas Kongresi’nin 100. yılında “4 Eylül Sivas Kültür ve Sanat Şenlikleri” programı içinde yer alan ve Sivas Valiliği koordinesinde İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi’nin maddi katkıları, diğer kurumların desteği ile yürütülen Sivas 8. Kitap Günleri Etkinliği 02-08 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

100. yılda Kitap Günleri dolu dolu geçti

ŞEREF GÜLMEZ

Sivas Kongresi’nin 100. yılında “4 Eylül Sivas Kültür ve Sanat Şenlikleri” programı içinde yer alan ve Sivas Valiliği koordinesinde İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi’nin maddi katkıları, diğer kurumların desteği ile yürütülen Sivas 8. Kitap Günleri Etkinliği 02-08 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ‘Sivas Ellerinde Kitap Okunur’ ve ‘Sivas İçin Kitap Vakti’ sloganı ile yürütülen Sivas 8. Kitap Günlerine 100 stant kurularak 185’in üzerinde yayınevine yer verildi.

KİTAP GÜNLERİ’NİN ONUR KONUĞU PROF. DR. İLBER ORTAYLI OLDU

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Anısına düzenlenen etkinliğin ilk ve onur konuğu 2 Eylül 2019 tarihinde Profesör Dr. İlber Ortaylı oldu. Buruciye Medresesi’nde okurları ile buluşan Ortaylı, “Milli Mücadele’nin 100. Yılı” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Buruciye Medresesi’nde ve stantlarda 150’ye yakın etkinliğin gerçekleştiği Sivas 8. Kitap Günleri’nde tarihten edebiyata, siyasetten çocuk gelişimine, güncel hayattan şiire kadar farklı konuda ülkemize kitap, yazı ve fikirleriyle katkılarda bulunmuş birçok yazar ve akademisyen söyleşiler, paneller ve imza günleri düzenledi.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER VE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

7’den yetmişe her kesime hitap eden Sivas 8. Kitap Günleri’nde, sosyal sorumluluk projelerine de yer verildi. 7 Eylül 2019’da “Engellilerin Anlatımıyla Sivas Kongresi’nin 100. Yılı” programı düzenlenerek ilimizde yaşayan özel gereksinimli bireylere 100. Yıl önceki ruhla farkındalık yaratılması planlandı. Her yaştan çocuklar için de 5 gün boyunca etkinlikler yapıldı. Buruciye Medresesi’ndeki programlarda ‘Ayşen İnci ile Hikâyeler’, ‘Hacivat – Karagöz’, ‘Kavuklu-Pişeker-Zenne-Arapbacı’ yoğun ilgi gören bir diğer programlar oldu.Çocukların kitap günlerine ilgisini çekmek adına etkinlik alanında anı fotoğrafı çekinebilecekleri fotoğraf kabinlerine de yer verilen kitap günlerinde daha önce olduğu gibi bu yılda kitap kumbaraları kitap bağışları için yer aldı.

YAZARLIK ATÖLYESİ İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5 – 8 Eylül tarihlerinde 12 – 18 yaş arasındaki yeteneklerin, uzman eğitmenler eşliğinde şiir, hikâye, deneme alanlarında yazarlık çalışması yaptıkları ‘Yazarlık Atölyesi’ ise ilk kez gerçekleştirildi. Eli kalem tutan, gönlünden geçen güzellikleri kâğıda dökebilen gençlerin sayısını arttırmak amacıyla yapılan atölyede, sanal bir dünyada, yazmaktan uzaklaşan gençleri tekrar kalemle ve kâğıtla buluşturmak amaçlandı.

ŞİİR AKŞAMLARI BÜYÜLEDİ

Sivas'ta daha önce 10 defa gerçekleştirilen “Buruciye Şiir Akşamları” ise bu sene Kitap Günleri kapsamında etkinliklerde yerini aldı. 6 Eylül 2019 tarihinde Buruciye Medresesi’nde Türkiye'nin dört bir tarafından gelen birbirinden değerli şairler, kitapseverler ile buluştu.

“SİVAS, İLİM İRFAN VE KELAM ŞEHRİ”

Etkinliğin son gününde Sivas 8. Kitap Günleri ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Vali Salih Ayhan, her yıl üzerine yenilikler koyarak gelişen ve büyüyen etkinliğin birçok ile örnek teşkil ettiğini ifade etti. Vali Ayhan, “İlim, irfan ve kelam şehri olduğunu tarihinden kalan izlerle bizlere gösteren Sivas, her yıl olduğu gibi bu yıl da söyleşi yapan konuklarımıza, stantlarımıza ve etkinliklerimize üst düzey katılım sağladı, sahip çıktı. Kitapsever halkımıza teşekkür ediyor, emeği geçenleri de kutluyorum.” dedi. 

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER