100 milyon liralık prestijli projede çalışmaları sürüyor

Sivas Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen 100 milyon lira maliyetli Kale Projesi, kente değer katacak. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin: “Mevcut haliyle ülkemizin en güzel meydanlarından biri olan Sivas kent meydanımızı Kale Projemizle bütünleştirerek dünyanın sayılı meydanlarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

ŞEREF GÜLMEZ

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas’a değer katacak olan Kale Projesi’nin şantiyesinde incelemelerde bulunarak alanda titizlikle yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.Ulu Cami ve Gök Medreseyi bütünleştirecek olan Kale Projesi’nde bir yandan arkeolojik kazılar devam ederken diğer yandan da kütüphane, arasta, bedesten ve yemek evinin inşaat çalışmaları hız kazandı.Konak mimarisi şeklinde inşa edilecek olan yapılarla bir Sivas Mahallesi oluşturulacak proje, şehrin turizmine büyük katkı sağlayacak. Proje kapsamında müştemilatlarla birlikte toplamda 102 adet bina inşa edilecek.

“GÖK MEDRESE VE ULU CAMİ, KALE PROJESİYLE BÜTÜNLEŞECEK”

Alandaki incelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Bilgin, “Çalışmalar planlanan şekilde devam ediyor. İlk etapta ihale edilen alan projenin %25’lik bir bölümünü kapsıyor. İnşallah bu sene yapacağımız ek ihaleler ile birlikte %35’lik bir bölüm ihale edilmiş olacak. Maliyeti 100 milyonu bulacak bir proje. Gök Medrese ve Ulu Cami’yi kale projemizle bütünleştirmiş olacağız. Sivas’a tarihi ve kültürel manada büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Mevcut haliyle ülkemizin en güzel meydanlarından biri olan Sivas kent meydanımızı kale projemizle bütünleştirerek dünyanın sayılı meydanlarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz. İnşallah tüm hemşerilerimiz bu projeyle gurur duyacaklar. Amacımız hem ecdat yadigârı eserlerimize sahip çıkmak, hem de daha yaşanabilir bir şehir oluşturmak” dedi.

“YÜKSEK HIZLI TREN TURİZMİ CANLANDIRACAK”

Tüm projeleri birbirleriyle entegre olarak düşündüklerini dile getiren Bilgin, “İnşallah önümüzdeki yıl yüksek hızlı trenin şehrimize gelmesiyle birlikte Sivas farklı bir segmente geçecek. Ankara, İstanbul, Konya gibi şehirlere 2,5 ila 5 saat arasında kısa bir zaman zarfında ulaşmak mümkün olacak. Dışardan gelecek hemşerilerimiz ve dış turizmin de etkisiyle bu projenin önemi daha çok ortaya çıkacak. 2020 – 21 yıllarında projemiz ete kemiğe bürünmüş olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.Başkan Bilgin’e gezi ve incelemeleri esnasında Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu ve ilgili birim müdürü ile müteahhit firma yetkilileri eşlik etti.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER