10 bin kişilik yurt Türkiye'ye örnek olacak

Vali davut Gül, tek seferde yapılan ve Türkiye'nin en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu'nun bu yıl tamamlanması hedeflendiğini belirterek, "Burada 400'e yakın kişi istihdam edilecek. Bu, Türkiye'deki örnek projelerden birisi. Bunu yapmasaydık üniversitedeki öğrenci sayımız her sene azalırdı"dedi.

10 bin kişilik yurt Türkiye'ye örnek olacak

SÜMEYRA DENİZ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Sivas İl Müdürü Erdoğan Tunç çalışmaları, projeleri ve faaliyetleri hakkında Vali Davut Gül’e brifing verdi. Toplamda 650 personel ile faaliyet gösterdiklerini kaydeden Tunç, “ 2018 yılı itibariyle 7 tanesi Sivas il merkezinde olmak üzere ilçelerle birlikte toplamda 16 yurdumuz var bu yurtlarımızın toplamda kapasitesi 15 bin 331 kişi bu sayı 2015 yılında 6 bin 909 kişiydi” dedi.Öğrencilere günlük beslenme yardımı yapıldığını da ifade eden Tunç, “Yurtlarımızda kalan öğrencilerimize günlük 11 lira olmak üzere aylık 330 lira beslenme yardımı yapıyoruz. Yurtlarımızda çıkan yemeklerimiz gıda mühendislerinin kontrolü ile çıkıyor zaten. 500 yatak kapasitesi olan her yurdumuzun gıda mühendisi bulundurması zorunlu. Ayrıca atık yağlar ve geri dönüşüm konusuna da yurtlar olarak özen gösteriyoruz. Öğrencilerimize aylık olarak ödenen burs miktarı ise 470 lira Sivas’ta burs alan öğrenci sayımız 6 bin 660 kişi” şeklinde konuştu. KYK olarak gençlerin gelişimi açısından sosyal ve kültürel faaliyetlere de oldukça önem verdiklerinin altını çizen Tunç, “ KYK Akademi çatısı altında öğrencilerimize birçok kurs, atölye çalışması ve konferans gibi salon programları sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

SİVAS’I TERCİH EDEN ÖĞRENCİLERİN YÜZDE80-90’I YURTLARDA KALABİLECEK

Vali Davut Gül ise 10 bin kişilik yurdun da tamamlanmasının ardından Sivas’ı tercih eden öğrencilerin yaklaşık yüzde 80 ila 90’ının KYK yurtlarına yerleşebileceğini kaydetti. Gül, “ Yurtlarımızla ilgili öncelikle şunu belirtmek lazım; bizim buraya 10 bin kişilik yurt yapmamız bir tercih değil bir zorunluluk  şundan dolayı bir zorunluluk. Biraz önce müdür bey kredi yurtlar kurumunun yaptığı çalışmaları açıkladı. Orada ki atölye çalışmalarını konferansları müzik şenliklerini etkinliklerini anlattı. Özetle her ay 310 lira yemek fişi veriyoruz dedi. 470 lira burs veriliyor ikisi birlikte 800 lira KYK’nın bir öğrenciye verdiği para var ve bunun karşılığında 250 ile 300 lira arasında barınma hizmeti veriyor. Şimdi veli olsanız ve bir çocuğunuz olsa onu gönderirken 5 yıldızlık otellerin kalitesinde hizmet veren ve bunun üzerine 800 lira para veren ve karşılığında da sizden 250 lira hizmet bedeli alan bir kurumu tercih edersini. Bu Sivas'a özgü bir şey mi, Sivas’a özgü bir şey değil. Bizim yaptığımız ön protokol diye bir anlaşma var. Biz protokolü imzaladık kendi pansiyoncularımıza teklif ettik onlar istemeyince arazi arayışına girdik kendimize ait bir arazimiz yoktu özel idare olarak.  Özel idarenin başka yerlerde ki arazilerini hazineye vererek hazinenin kendisine ait ve üzerinde hiçbir yapı olmayan arsayı almış olduk. Yani deniliyor ki bu yurtlar şehrin tarafına yayılmış olsaydı, ancak böyle bir şansımız yok. Bizim şu anda yurtların olduğu yer ilk etapta oturum alanı 170 bin metrekareydi, sonradan yanında ki ek arsayı da alarak toplamda 500 bin metrekarelik bir arazimiz oldu. Öğrencilerimizin spor yapacağı doğayla iç içe bir yer olacak” dedi.  Yapılacak olan yurtların bir tercih değil zorunluluk olduğunun altını çizen Gül, “ Öğrencileri bir şeye zorlama şansımız yok yani daha açık bir ifade ile yurt olmasın öğrenci evde kalsın, özel pansiyonda kalsın, ulaşım olmasın öğrenciler 3 araç değiştirerek şehre gelsinler gibi böyle bir şehrin böyle bir üniversitenin mevcudunu koruma ya da büyüme şansı yok. Tercih öğrencilerin patron öğrenci nerde daha iyi şartlarda okuyacaksa orada kalacak “ ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 04:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Yazık gerçekten çok yazık 400 kişi istihdam ediliyor 400.000 kişiden üniversite koparılıyor.

SIRADAKİ HABER