10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor

Sivas’ta çöpler enerjiye dönüşmeye devam ediyor. Belediye Başkanı Aydın, “ Çöp ayrıştırma tesisi ile 10 bin hanenin elektrik ihyacını karşılıyoruz” dedi.

10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ta vahşi çöp depolama alanı gitti yerine 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan çöp ayrıştırma tesisi geldi. Belediye Meclis üyeleri, Kent Konseyi ve basın mensupları ile çöp ayrıştırma tesisini gezerek bilgi aldı.

Tamamlanma aşamasında ki tesiste konuşan Aydın, “ burası yaklaşık 2 buçuk yıl öncesine kadar vahşi depolama şeklindeydi. Bu bölge bırakın böyle gezmeyi biz çizmelerle buraya girmekte zorlanıyorduk oysa şimdi gayet temiz bir görüntüye kavuştu ilerde loblar tamamlandıkça ağaçlandırmalar yapılacak yeşil bir alana kavuşacak.” dedi.

Belediye olarak buraya yıllık olarak ciddi bir para harcadıklarını belirten Aydın, “ Bu çöplerin düzenli hale gelmesi için şimdi burayı özelleştirdik hem firma bu alanın düzenlenmesini kendisi sağlıyor dolayısıyla belediyeden herhangi bir harcamaya ihtiyaç kalmıyor. Ayrıca biz gerek enerji üretiminden gerekse bu geri dönüşümden de belediye olarak da belli bir ücret alıyoruz. Hem düzenli bir depolama alanına kavuşmuş olduk hem de belediyemiz belli bir gelire kavuşmuş oldu hepsinden önemlisi bu evsel atıkların önemli bir kısmı ülke ekonomisinde katkı olarak dönüyor mesela enerji üretme tesisimizde 10 bin hanenin enerjisine yetecek şekilde enerji üretiliyor” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15