Gereken ders alınmıştır umarım!

Bu maç anlamı,önemi ve içerdiği mesajlar açısından ayrı bir önem taşıyordu. Bir maç kazandığı zaman “şampiyon” kaybettiği zamanda “küme düşüren” taraftara bir kez daha bu düşüncenin geçerli ve doğru olmadığını gösterdi. İkincisi,futbolda isim ve şöhretin maç kazanmak için yeterli olmadığıda görüldü bu maçta. Rakip Antalyaspor’da Eto ve Nasri gibi isimlerin olması,bunların başınada ünlü teknik adam Leonardo’nun getirilmesi,maç öncesi “Antalya Sivas’ı rahat yener”  görüşününde  hiçbir geçerliliği ve hükmü olmadığı net şekilde bir kez daha görüldü. Tamam,rakipte Dünya yıldızları olabilir,ama Sivasspor’da da yüreğiyle oynayan Hakan Arslan,Ziya Erdal,Emre Kılınç ve Rybalka gibi vardı. Üstelik maçın önemli bir bölümünüde 10 kişiyle oynayan Sivasspor karşısında çaresiz kaldı Antalyaspor.

3 gol birden atarak takımının galibiyetinde başrol oynayan Hakan Arslan’da özellikle “sosyal medya” taraftarına anlamlı bir mesaj verdi.

Sivasspor’un yenildiği maçlar sonrasında ilk başta günah keçisi ilan edilen ve takımda olmaması gerektiği söylenen, Hakan Arslan attığı üç gollede,bu zihniyette olanlarada anlamlı bir mesaj gönderdi. Sadece Hakan mı? Aynı şeyler Ziya Erdal içinde yazıldı söylendi. Ziya’da oynadığı futbolla bu düşüncede olanlara çok ama çok iyi bir mesaj oldu. Sözde Sivassporu tutan ve futboldan anladığını söyleyenler,lütfen ağır eleştiri ve sonradan pişman olacağınız  söylemlerde bulunmayın! Eğer bizlerde sizin gazınıza gelip bu futbolculara hak etmedikleri eleştirileri yapsaydık,beklide bugün Antalyaspor karşısında alınan üç puanı değil,hezimeti konuşuyor olacaktık!

Sivasspor’un eleştirilecek tarafı yokmu? Tabiî ki var! Mesela Antalya maçında her şey Sivasspor’un istediği gibi giderken,gereksiz bir hareketle takımı 10 kişi bırakan N’dinga’ya sormak lazım “ Ne gerek vardı o hareketi yapıp takımı sor durumda bırakmaya?” diye .

Sahi ne gerek vardı N’dinga o harekete?

Biliyorsunki,bir önceki Göztepe maçında hakem Sivasspor’un mağlup olması için her türlü zemini hazırladı ve bundada başarılı oldu.Neden hala hakemlere bu fırsatı verirsiniz?

Sivasspor Antalya’yı 3-1 yendi  ama hakem Cüneyt Çakır’ın iyi maç yönettiğini söylemek mümkün değil. Kırmızı kart verilebilir,ancak Türkiye’de hakemlerin çoğu bu ve bundan daha ağır hareketlere kırmızı göstermiyor. Örnek mi? Sivasspor’un kendi evinde 2-0 yendiği Malatya maçı. Hatırlarsınız o maçta Sadece Emre Kılınç’a bu pozisyonun biraz daha ağırı yapıldı,hakem kart daha göstermemişti. Bir başka örnekte bu hafta oynanan Malatyaspor-Konyaspor maçından. Hakem Koray Gencerler,N’dinga’nın pozisyonuna benzer bir pozisyonda Buğra Çağıran’a sarı kart gösterdi. Yani,aynı pozisyonlarda hakemlerin biri çok ağır ceza verip,diğeri hiç vermeyince insanın kafası karışıyor!

Cüneyt Çakır’in bu maçta iki önemli  yanlış kararı oldu.  Maçın 36 dakikasında sarı kartı olan Maıcon,Sivasspor hızlı atak şansı yakalamışken,Emre Kılınç’a arkadan faul yapıp ciddi atağın başlamasına engel oluyor  ama hakem sadece faul verdi. 73. dakikada da,bu defa sarı kartı olan Vıllıam’da Emre’yi benzer bir atakta kasıtlı faul yapıp yere indiriyor,faul var kart yok! Oysa çok kolay kart çıkarmayı seven Cüneyt Çakır olması gerekeni yapsa,Sivasspor beklide maçı daha farklı kazanacaktı.

Sonuç olarak Sivasspor  her bakımdan önemli bir galibiyet  ve mesajlar içeren 3 puan aldı ve Milli maç arasına mutlu girdi.

Darısı diğer haftalara….

YORUM EKLE