Evet..4 Eylül yıkılmasın!

Sivas bugünlerde önemli bir spor tesisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.. Eğer Sivas kamuoyu gerekli duruşu ve tavrı sergilemezse,”karşı karşıya” ifadesi de fazla olur .

Evet,30 yıldır Sivas gençliğine hizmet veren,sosyal amaçlıda kullanılan 4 Eylül spor salonundan söz ediyorum.

Bilindiği gibi,o bölge TOKİ’ye verildi.Önce oraya konut yapılacağı açıklandı,sonra gelen tepkiler ve baskılar üzerine yeşil alana çevirildi.Eski 4 Eylül stadı yıkılıyor,sıra spor salonuna gelecek! Yarın çok geç olmadan gelin bu değeri koruyalım ve yıkılmasına müsaade etmeyelim. Eğer 4 Eylül spor salonu yıkılırsa Sivas gençliğine ve Sivas ekonomisine çok büyük bir darbe olur.Önceki gün o spor salonundan yararlanan 7-8 antrenörle bire bir görüştüm ve hepside yıkılmasına karşı. Ancak ne gariptir ki kimse yapması gerekeni yapmıyor,yani “kararlıkta göz kırpılıyor!” Bire bire konuşulduğu zaman yıkıma şiddetle karşılar. Sordum “Yıkılmaması için ne yaptınız? Yada ne yapmayı düşünüyorsunuz?” diye..İnanın hepsi bir birinin yüzüne baktı!

Kendilerine söylediğim gibi yapılacak çok şey var ve üstelikte çok basit! Ne mi yapılmalı? O salondan yararlanan bütün hocalar,sporcular ve veliler,başta Sivas Valiliği olmak üzere,Sivas Milletvekillerine yazılı veya sözlü,yıkımın durdurulmasını söylemeli,kamuoyu oluşturulmalı,basın toplantısı düzenlenmeli.

Sadece sporla ilgilenenler değil,sivil toplum kuruluşlarınıda harekete geçirmek gerekir.

Çünkü birde işin ekonomik ve tanıtım ayağı var. Bir il’e sportif müsabaka-yarışma verilirken,ulaşım ve konaklama kadar o il’in spor alanlarınada bakılır. Mesela,yüzlerce sporcunun katılacağı  Türkiye şampiyonası verilirken “Sivas’ta bir spor salonu var”demek başka, “Sivas’ta iki ayrı spor salonu var”demek daha başka..

Uzun lafın kısası,bir Sivaslı olarak üzerime düşeni yapıyor ve “4 Eylül stadı yıkılmasın” diyorum.

Gerisi büyüklerimize kalmış!...

YORUM EKLE