Euro dolar nereye gidiyor?

Uzun zamandır ülkemizin gergin hali çatlaklara yol açmakta... Hükümetin doğru adımları olsa da orta doğudaki karışıklık bir türlü suyu soğutmadı, sürekli altını tutuşturuyor.

 Euroya şu günlerde dolara el değmiyor. Peki, bu işin sonu nereye gidecek diyoruz. Fakat bir türlü olumlu bir gelişmeyle karşılaşamıyoruz. Ne yapmamız gerektiğine dair pek çok fikir var; ama bir türlü uygulamaya geçilemedi.

Bir ara Cumhurbaşkanımız ülkede ticaretin TL ile dönmesi gerektiğini söylese de uygulamaya gelince ülkede büyükbaş firmalar bir türlü TL’ ye dönmediler.

 Çünkü rakipleri yok ve çıkmıyor da... Devletimizin böyle durumlarda bu firmalara karşı üretim metodlarına başvurması gerekiyor. Eğer devletimiz bu tarz üretimlere başlarsa bu firmalarda kendini geri çekecek ve devletin izlediği politikaya geçmek zorunda kalacaktır.

KOSGEB, oran vs… Devlet kuruluşları bizi destekliyor. Fakat üretim konusunda da acilen devletimizin bir adım atıp kurum kurması gerekiyor. Ülke çapında doğru noktalara doğru yatırımlar yapılarak en azından 5 sene içinde bu ateşe biraz su serpecektir. Bu yeterlimi derseniz hayır ama en azından üretim konusunda dışa bağımlılığı azaltıp yönlendirme yapacaktır.

Sonuç Euro ve doların önümüzdeki dönemlerde de tavanı göreceğinden hiç şüphem yok. Allah üreticinin yardımcısı olsun!

YORUM EKLE