Tarımsal sulamaya DAP çözümü

İl Genel Meclisi’nde tarımsal sulama konuları gündeme geldi. Gemerek Dendil köyünde ki sulama kanallarını görüşen meclis üyeleri, hattın yenilenmesi için DAP projesi hazırlanmasında hem fikir oldu.

Tarımsal sulamaya DAP çözümü

İl Genel Meclisi’nde Gemerek ilçesi Dendil köyünde ki sulama kanalları görüşüldü. Tarım ve orman komisyonuna havale edilen konu, komisyon üyelerinin incelemesiyle netliğe kavuştu. Komisyon raporunu okuyan Nazif Arar, “Dendil köyü 110 hane olup 330 nüfus yaşamaktadır. Geçim kaynakları tarım, büyükbaş hayvancılık ve arıcılıktır. Büyükbaş hayvan sayısı yaklaşık 300 adettir, arıcılıkta ise 300 adet kovan mevcuttur. Tarıma elverişli arazi miktarı yaklaşık 15 bin dönüm civarındadır hali hazırda yıllar ince toprak ve su tarafından 1973 tarihinde yapılan açık kanallar yer yer deforme olmuş kırılmış dökülmüş, zaman zaman yamaçlardan kaymalar olmuş toprak dolmuş köylüye her sene temizleme işi çıkıyor, bu gibi sorunlar yüzünden tam ve doğru olarak sulama yapılamayınca köyden göç başlamış, kanalların bakım onarımı da sadece bir pansuman çözüm olur” ifadelerini kullandı.

PROJE İÇİN DAP UYGUN

Sulama kanalı projesinin elden geçmesi gerektiğine vurgu yapan Arar “Bu kanalların başlangıcı olan mevkiiye yapılacak bir bentle akan dereden alınan su kapalı basınçlı sulama sistemine girerek yaklaşık 2 bin 500 metre boru içinde giden suyla 5 bin dönüm arazi sulu tarıma kavuşmuş olacaktır. Dendil köyümüzün ayrıca Köyönü, Halaka ve İğdeli diye tabir edilen mevkiinden başlayarak 3 bin metre devam eden aynı yıllarda yapılmış olan toprak kanallarla da 10 bin dönüm arazi sulamaya çalışılıyor. Senenin her ayında sürekli kurumadan akan mükemmel bir su var, suya hasret mükemmel bir arazi var. Eğer Dendil köyümüzde Tarımsal Hizmetlere bağlı mühendislerimizde bir mühendislik çalışması yaparak bu köyümüze DAP projesi kapsamına alınmak kaydıyla 15 bin dönüm arazinin sulu tarıma kavuşturulmasıyla köyümüzün ekonomik durumu iyileşmiş, üretim başlamış, köyden kente olan göç önlemiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 06:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER