Göçü, tarım azaltacak

Vali Gül: “Sivas’ın tarım hayvancılıkta geleceğinin parlak olacağını düşünüyorum. Et süt kurumunda da canlılık olacak. Şarkışla’da hayvan pazarında, Ulaş’ta TİGEM’de yeni iyileştirmeler olacak. Birazda bizlerde tarımla uğraşanlar kendimizi yenilersek göç azalmış olacak” dedi.

Göçü, tarım azaltacak

Vali Gül, Sivas’ın tarım ve hayvancılıkta geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Sivas Ziraat Odaları’nda 2016 yılının son koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda 2016 yılında ilimizde yapılan çalışmalar ve 2017 yılının değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıya Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, DSİ Bölge Müdürü İsmail Kaya ve ilçe ziraat odası başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Davut Gül, oda başkanlarının bir arada olmasının sorunlarının birlikte tespit edilip çözülmesi noktasında önemli olduğunu dile getirerek, “Çiftçilerden oluşan Ziraat Odaları, en örgütlü sivil toplum kuruluşlarından birisi hatta birincisi. Sizlerle birlikte istişare etmekten çok mutluyuz.” dedi.

Vali Gül, Sivas’ın tarım kenti ve Türkiye’nin coğrafi anlamda en büyük ikinci şehri olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti; “Burada 80 bin insanımız tarımla çiftçilikle uğraşıyor. Ziraat odalarına düşen, tarıma düşen ve il valisi olarak bize düşen çiftçilerimizin önünü açmak, onlara yardımcı olmak, onların daha fazla kazanmalarını temin etmek, Kendi topraklarında üretim yaparak göç etmemelerini sağlamak. Bunların yapılabilmesi için en önemlisi toprakların iyi bir şekilde sulanabilmesi. Bununla ilgili DSİ ve özel idare başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sulamayla ilgili yaptığı projeler var. En son Gemerek barajının temeli atıldı. Devam eden barajlarımız var. Zara’da, İmranlı’da, Hafik’te sulanabilir arazilere baktığımızda mevcutların iki katı 3 katı sulamaya açıldığını görüyoruz.”

İlçelerde köylerde geçtiğimiz yıllarda ne yapıldıysa daha fazlası yapılacak diyen Vali Gül, “Sivas’ın tarım hayvancılıkta geleceğinin parlak olacağını düşünüyorum. Et süt kurumunda da canlılık olacak. Şarkışla’da hayvan pazarında, Ulaş’ta TİGEM’de yeni iyileştirmeler olacak. Birazda bizlerde tarımla uğraşanlar kendimizi yenilersek göç azalmış olacak. Öneri ve görüşme açısından 24 saat sizlere açığım. Sivas’ın tarım ve hayvancılık potansiyelinin arttırılması için her zaman yanınızdayım.” şeklinde konuştu. 

Son günlerde yaşanan terör olaylarına değinerek sözlerine başlayan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Hainler tarafından İstanbul ve Kayseri de şehit edilen vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı diler, gazilerimize acil şifalar dilerim. Ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynanmak suretiyle beraberliğimizi bozmaya çalıştıkları bugünlerde hepimizin birlik olma dosta düşmana karşı dik olduğumuzu ve birlikte olduğumuzu bildirme zamanıdır.” dedi.

Çetindağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Sivas Ziraat Odaları Başkanları olarak tek ses tek yürek ve 80 bin çiftçimizle devletimizin yanında olduğumuzu, sizlere sonuna kadar destek vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz. Daha çok çalışarak daha çok üretmek suretiyle bu cennet vatanımızı kimseye muhtaç ettirmeyeceğiz. Bizler Türk çiftçisi olarak Kurtuluş Savaşında atalarımız nasıl fedakârlık yapmış ise bizlerde onların torunları olarak devletimize her türlü hizmeti yapmaya hazırız. Ülkemizi bölmek parçalamak isteyen iç ve dış güçler bilsinler ki Türk Milleti olarak her türlü tehlikeye karşı koymak için canlarımızı seve seve feda ederiz.

Çetindağ, 2016 yılında odalar olarak yapılan çalışmalar ve 2017 yılı planlamaları hakkında Vali Gül’e bilgi verdi. DSİ Bölge Müdürü İsmail Kaya ise kurum olarak tarımla iç içe olduklarını söyleyerek baraj ve sulama kanalları ve göletler hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından Ziraat Odası Başkanı Çetindağ, Vali Gül’e Sivas’a özgü el sanatları ürünlerinin yer aldığı hediyeleri takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 06:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER