Asgari ücret 1750 lira olmalı

CHP Sivas Emek Büroları Başkanı Nilgün Korkmaz: “Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1,750 TL olması gerektiğini savunmaktadır” dedi.

Asgari ücret 1750 lira olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Emek Büroları asgari ücretin önümüzdeki sene için en az bin 750 TL olması gerektiğini savundu.

CHP İl binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Sivas Emek Büroları Başkanı Nilgün Korkmaz asgari ücret komisyonunda üçlü görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Korkmaz  “Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananlar emekçiler adına tam bir skandaldır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı “Asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim” derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip “Asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır” demektedir. 14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır.”

İŞÇİNİN HAKKINI SAVUNAN TEK PARTİ CHP’DİR

Türkiye’de işsizliğin kol gezdiğini, üniversite mezunlarından oluşan işsizler ordusunun olduğunu ifade eden Korkmaz “Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır. Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir. AKP iktidarının yarattığı düzende, birileri ayakkabı kutularına milyonlar saklarken, emekçilerin ayakkabı alacak durumu yoktur. Birileri Kaçak-Saraylarında binlerce liralık çaylar içip keyif çatarken, emekçiler evlerini ısıtacak faturaları ödeyemez durumdadır. 14 yılda emekçiler “az ücret, çok iş” eksenli bir çalışma düzenine hapsedilmiştir. AKP iktidara geldiğinden bu yana 19 binden fazla insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Yani Türkiye’de emekçiler ölüme, güvencesizliğe, taşeron denen kölelik sistemine ve sendikasızlığa mahkum edilmişlerdir.”

 ASGARİ ÜCRET, AÇLIK SIRININ ALTINDA

Asgari ücretin bin 432 lira olan açlık sınırının altında olmasının insanlık dışı bir durum olduğunu belirten Korkmaz “Bugün asgari ücret 1300 Türk Lirası ise, bu Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir.  CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktı. 7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır. Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4.665 lira iken, asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde “insanlık dışı” bir durumdur. Bir kişinin geçim ücretinin 1.762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin 1.300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir.  İktidar asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür.”

 ASGARİ ÜCRET 1750 LİRA OLMALI

CHP Emek Bürolarının asgari ücretle ilgili önerilerinin bin 750 lira olduğunu söyleyen Korkmaz “CHP Emek Büroları, asgari ücret ile ilgili önerisini belirlemiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1,750 TL olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 1750 TL olacaktı. Sözümüzü yineliyoruz; CHP iktidarında asgari ücret, açlık ücreti olmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 06:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER