Çok gol yiyoruz

Bir hafta önce  Antalya’da alınan 4-1’lik galibiyetin daha anlam ve önem kazanması için Sivasspor’un Kasımpaşa maçını mutlaka alması gerekiyordu ama olmadı.

Neden olmadı? Bunun bir değil,bir çok nedeni var!

Birinci nedeni,defansın yaptığı basit hatalar. Yenilen ilk goldeki hata yenilir yutulur gibi değil! Atılan uzun topa Medjani müdahale edemiyor,sonra rakibini kaçırıyor,faul yapmak istiyor onuda yapmıyor,Kasımpaşalı futbolcu arkadaşına “alda at”diyor ve oda atıyor.

Bu maç için demiyorum ama Medjani-Dyakov ikilisi bana hiç bir zaman güven vermedi.Özellikle bire bir kaldıklarında genellikle kalemizde tehlikeli pozisyonlar gördük.Onun içinde başından bu yana hep Jhon boye’nin oynamasından yanaydım. Ligin ilk 8 sırasını oluşturan takımlar içerisinde en fazla gol yiyen takımın Sivasspor olması,buna karşılık yine ligin en fazla gol yiyen 7 takımının içerisinde yer alması,defansın çok hata yaptığının bir başka göstergesi.

Bu tür puan kayıplarının ikinci nedenide,Sivasspor öne geçtiği maçlarda,iki gollük farkı kovalamayıp “nasıl olsa öndeyiz” düşüncesi. Bu yüzden Alanya’da 90. dakikada yenilen beraberlik golü,Sivas’daki Akhisar maçı bunlardan bir kaçı..Maçtan sonra Teknik direktör Samet Aybaba’da “ öne geçtikten sonra ikinci golü bulmamız gerekirdi” diyerekte bu konuya dikkat çekti. Ama bu işe çözüm bulacakta yine tabiî ki kendisi..

SONUCU YİNE HAKEM BELİRLEDİ

Hakemlerin yanlış kararı yüzünden Sivasspor’un kaç puanı uçup gitti saymadım bilmiyorum ama bildiğim tek şey,eğer hakemler dürüst maç yönetmiş olsaydı şu anda Sivasspor’un en az 7-8 puan fazlası olurdu.

Kasımpaşa maçında da yine hakem hataları ön plana çıktı. Sivasspor’un attığı ilk golde ince bir ofsayt vardı. Bunu ancak pozisyonu ağır çekimde izleyince görebildik. Benim itirazım,pozisyonu ağır çekimde izleyince hakem hatası görülen pozisyonlar değil! Hele hele o anda karar verilmesi gereken ofsayt pozisyonları hiç değil! Çünkü o tür pozisyonlar çok ince ve anında karar verilmesi gereken pozisyonlar. Benim itirazım “siyah-beyaz gibi” olanlar. Mesela,maçın başlarında Medjani’nin rakibinin ayağına basması sarı kart ve fauldü,fakat hakem vermedi.

Yine maçın başlarında Veysel Sarı ceza sahasında topla giden Emre Kılınç’ı çelme ile indiriyor ama hakem penaltı vereceği yerde düşerken kaleciyle çarpıştığı için Emre aleyhine faul veriyor.Bu pozisyonla ilgili eski MHK başkanı hakem hocası Mustafa Çulcu “ Bir penaltı ancak böyle olur,net ve temiz bir penaltı” diyerek hakemin yanlış karar verdiğini söyledi.Çulcu,Sivasspor’un kazandığı penaltınında net penaltı olduğunu,Kasımpaşa’nın uzatmada attığı gol öncesi verilen firikiğin,kesinlikle faul olmadığını,ve daha sonra yine Emre’nin Kasımpaşa ceza sahasında topla oynamak isterken,rakip futbolcunun topu elle oynadığını,ancak hakemin ters karar verip düdüğünü Sivas aleyhine çaldığını söyledi.

Bunları bizde maçta gördük ama hakem hocası ve Sivaslı olmayan birisinin söylemesi insanı daha çok üzüyor.

Yani sonuçta,Sivasspor yine bir hakem faciası yaşadı ve iki puan kaybetti.

Evet,bulduğun pozisyonları atacaksın,basit hatalar yaparak gol yemeyeceksin ama bu hakemi ilgilendirmez. Her şeye rağmen hakem gördüğünü çalmış olsaydı şu anda Sivasspor’un galibiyetini konuşuyor olurduk.

Hakemlerin yanlış kararı yüzünden bu kaçıncı puan kaybı?

Ben sayısını unuttum!!

YORUM EKLE