BUGÜNÜN DERSİ-15 
BUGÜNÜN DERSİ-15
Bekir ÇÖL

BUGÜNÜN DERSİ-15

Bu içerik 998 kez okundu.

Dikkat: Meşayihin, müritlerinin yatak odalarını seyretmesi normalmiş. Öğrenmek için BU GÜNÜN DERSİNİ okuyun!

Günün Ayeti:

Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi Allah'ındır. Bütün işler döner dolaşır Allah'a varır. (3/109)

Siz müslümanlar, insanlığın iyiliği için yaratılarak yeryüzüne çıkarılmış hayırlı bir topluluksunuz, doğru olanı emreder, eğri olandan alıkoyarsınız ve Allah'a da inanırsınız. Geçmişteki bize de kitap verildi diyenler, inanmış olsalardı bu kendi iyiliklerine olacaktı. Ama içlerinden pek az inanan bulunsa da, çokları doğru yoldan çıkmışlardır (3/110)

Bu bize de kitap verildi diyen Yahudi ve Hıristiyanlar gelip geçici iftira ve bozgunculuk gibi hafif eziyetler dışında size hiç bir şekilde kökten imha ve galibiyet gibi bir zarar veremezler. Sizinle savaşırlarsa arkalarını dönüp kaçarlar, sonra kendilerine yardım da edilmez. (3/111)

O Yahudiler Allah'a karşı verdikleri sözde, yani Kur'ân'a ve İslâm'a dönmek suretiyle insanlara karşı verdikleri sözde veya insanlara karşı “Allah'ın seçkin milleti” fikrinden vazgeçmedikleri sürece, nereye sokulmuşlarsa Allah'la olan ilişkileriyle insanlarla olan ilişkilerinde ayrı yol takip ettiklerinden dolayı daima alçalmışlardır. Çünkü Allah'ın gazabına uğramış ve aşağılanmaya mahkûm olmuşlardır. İşte böylece başlarına bu tür belalar geldi. Çünkü onlar: Allah'ın mesajlarını inkâr ediyorlar, peygamberleri öldürmek gibi bir haksızlığı işliyorlardı. Yine tüm bunlar, bu toplumun azgın ve aşırı gitmesinden dolayı idi. (3/112)

Ama hepsi de bir değil, bize kitap verildi diyenler arasında geceleyin Allah'ın ayetlerini okuyan ve O'nun huzurunda secdeye kapanan Allah'ın emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınan bir topluluk da vardır. (3/113)

Onlar Allah'a ve ahiret gününe iman ederler, iyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar ve hayır işlerinde yarışırlar. İşte bunlar salihlerdendirler. (3/114)

Onların yaptıkları hiçbir iyilik karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah; yolunu, kendi kitabıyla bulanları çok iyi bilir. (3/115) (Abdullah pParlıyan Meali)

Günün Hadisi:

Sizden birinin urgan alarak odun toplayıp satarak geçinmesi bir kimseden sadaka istemesinden daha hayırlıdır. (Buh 731)

Uydurma Hadis:

Cimri, pinti kimse ibadet etse de cennete giremez. Cömert kimse kötü yolda olsa da cehenneme düşmez.

Bu uydurma söz de yine Eşrefoğlu Rumi’nin Müzekkin Nüfus isimli kitabında geçmektedir.

Günün Sözü:

Şehvet ile Padişah köle olur. Sabır ile de köle Padişah olur. Ey ya, bakmaz mısın Yusuf ve Züleyha kıssasına! (Nasihat-Name’den)

Günün Duası:

Ey Allah'ım bizi doğru yola ilet. Nimet verdiklerinin yoluna ilet. Gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

Bu dua, namaz kılan herkesin her rekâtta okuduğu Fatiha da geçen duadır.

Tasavvufun yanlışları:

Cübbeli, Şeyhinin müritlerinin odalarından haber vermesinin keramet olduğunu anlatmaya devam ediyor:

Şeyhin, müridini gözetleyip yanlış işlerine mani olması niye ahlaksızlık olsun, ne alakası var? Haramdan kurtarmak için gerekli bunlar. Kaç tane mürit var, tam zinaya yaklaşmışken onun mürşidi tasarruf sahibi hemen geliyor, müridini kurtarıyor. Bir tokat atıyor, şehvetini çıkartıp atıyor. Şimdi bu dediklerime bunlar inanmaz. İnanmazlarsa inanmasınlar, Allah dostlarında böyle kuvvetler vardır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BBP'li Ürgüp:
BBP'li Ürgüp: "Adaletten sapmadan görev yapacağız"
Ulaş gölü ziyaretçilerini bekliyor
Ulaş gölü ziyaretçilerini bekliyor