Bayram Öncesi Dolandırıcı Kurbanı Olmayın.! 
Bayram Öncesi Dolandırıcı Kurbanı Olmayın.!

Bayram Öncesi Dolandırıcı Kurbanı Olmayın.!

Bu içerik 596 kez okundu.

Ülkemizde gün geçtikçe artan dolandıcılık vakaları ne yazık ki bitmek bilmiyor. Bunlara son dönemde eklenen “bedava tatil kazandınız” adlı dolandırıcılık yöntemi geliyor. Numaralara Gönderilen mesajda otelin 10. Yılı – 20. Yılı belirtilerek bedava tatil fırsatı kazandınız diyerek insanlar tuzağa çekiliyor. Tuzağa düşüp rezervasyon yaptıran kişiden belirtilen siteye girerek her hangi bir kart bilgisini girerek kartın çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı 1-2 TL karttan provizyon çekiliyor. Tabi ki bunlar tamamen dolandırıcılık mağduru kişinin güvenini sağlamak için hem kart bilgisini elde etmek için. Şu aşamada kısa bir göz boyama ile dolandırıcılar kart bilgisine ulaştı. “Bedava Tatil Kazandınız” yalanına inanan vatandaş sevinerek rezervasyon gününü bekliyor. Gün geldiğinde vatandaş otele gitmek için yola çıkar ve otele bir şekilde gelir (Bazen bu durumlarda mesaj ile bildirilen otel hiç olmuyor).

Peki, Nasıl İşliyor?

Dolandırıcılar daha önceden insanları kandırarak ele geçirmiş oldukları ile kart bilgileri vs. ile sosyal medyalarda yüklü meblağlarda reklamlar veriyor. Özellikle “Facebook” adlı sosyal paylaşım platformunda 2.000 – 3.000 TL ile 1 Milyon kişinin etkileşime geçebileceği ucuz ama yüksek kitlelere ulaşılabilecek reklam paketlerini tercih ediyorlar.

Otele giden mağdur vatandaş hayatının şokunu bir defa daha orada yaşıyor. Resepsiyon görevlisi böyle bir kampanyalarının olmadığın beyan ediyor ve vatandaş dolandırıldığını orada anlıyor fakat artık çok geç.

Gün geçtikçe normal yaşantımızdan 10 kat belki 100 kat daha risk altındayız sanal ortamda.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR öğrencilerle buluştu
İŞKUR öğrencilerle buluştu
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar