TEKNOLOJİNİN ÇÖKÜŞÜ: MELTDOWN VE SPECTRE 
TEKNOLOJİNİN ÇÖKÜŞÜ: MELTDOWN VE SPECTRE

TEKNOLOJİNİN ÇÖKÜŞÜ: MELTDOWN VE SPECTRE

Bu içerik 457 kez okundu.

2 Ocak 2018’de modern işlemcilerde güvenlik açıkları olduğu haberi sızdı ve yazılım endüstrisinin gündemine bomba gibi düştü. Sonrasında bu güvenlik açığının 2017 yılının ortalarında Google Project Zero ekibi tarafından tespit edilip, bu açıkların Intel, AMD ve ARM üreticilerine bildirildiğini öğrendik. Daha da kötüsü bu güvenlik açıklarından Meltdown’un 1995 yılından bu yana üretilen çoğu Intel işlemcisinde ve bazı ARM (Mobil cihazlar) işlemcilerde de olduğu ortaya çıktı.

 

Yazılım endüstrisinin tarihine baktığımızda büyük güvenlik açıkları yeni bir şey değil. Daha önce dünya çapında yaygın kullanılan işletim sistemlerinde ve çeşitli yazılımlarda da ciddi güvenlik açıkları ortaya çıkmıştı. Ama gerek işletim sistemlerine gerekse yazılımlara çıkartılan yamalarla bu açıklar kapatılabiliyordu.

 

Fakat Meltdown ve Spectre oldukça farklı. Bu sefer güvenlik açığı yazılımsal değil donanımsal. Her ne kadar işletim sistemlerine geçtiğimiz haftalarda bu açıkları kapatmak amacıyla çeşitli güvenlik yamaları çıkmış olsa da, bu yamaların bazıları sorunlu bazıları eski işlemcilerde sorunlara sebep olabiliyor ve en önemlisi bu yamalar işe yarasalar bile, işlemcilerde %5–%30 arası performans kaybına sebep olabiliyor. Bazılarımız “Ne Olacak Sanki Altı 1-2 Performans Kayıbı” diye düşünebilir fakat bu işlemciler banka sistemleri, ülke veri tabanlarının saklı olduğu bilgisayarlar, günlük yaşantımızdaki kullanmış olduğumuz bilgisayarlar dahi risk altında.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR öğrencilerle buluştu
İŞKUR öğrencilerle buluştu
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar