“ABD HEM KATİL HEM HIRSIZ HEM DE KÜSTAH 
“ABD HEM KATİL HEM HIRSIZ HEM DE KÜSTAH
Muharrem TAĞIZADE

“ABD HEM KATİL HEM HIRSIZ HEM DE KÜSTAH

Bu içerik 393 kez okundu.

Ortadoğu’nun en önemli şehirlerinden Babil Sümer ve Asur, arkeolojik açıdan çok zengin ve dünyanın, yörenin en büyük kentleridir. Günümüzde bu ören yerleri, müzeler ve tarihi kentler birer harabeye dönüştürülmüştür. Binlerce tarihi eser Ortadoğu ülkelerinden çalınarak talan edilmiştir.

Başta ABD, İngiltere ve İsrail olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri bu kültür hırsızlığını yapanlardır.

Bölgeye özgürlük getireceğim söylemiyle Ortadoğu Müslüman ülkelerinin hem yer altı kaynaklarını çalmış, hem de eski eser talanı ve tahribatı yapmıştır.

Mezopotamya’da, Dicle ve Fırat’ın kenarlarında binlerce yıldır bulunan sit alanlarını bombalarla yok eden bu alçak ve hırsız ülke tarihi taş duvar kabartmalarında ahlaksızca çalıp New York’a  kendi müzesine götürmüştür.

Nil kenarında Fırat ve Dicle yöresinde bizim güneydoğumuzda yaşayan binlerce yıllık kültürü vicdansızca çalmış ve yok etmiştir.

Sömürgeci güçlerin demokrasi özgürlük gibi sözlerinin gerçek olmadığını kanıtlayan, kültür hırsızlığı kütüphane ve arşiv soygunculuğudur. Avrupa ve Amerika’da kurulan müzelerde sergilenen tarihi eserler, tabletler ve diğer paha biçilmez antikalar hep çalıntıdır. İşgal ve sonrasında talan edilen nadide eserlerle kurulmuştur bu müzeler. Bu kadar yağma, talan, kapkaç, hırsızlık konularında İsrail’i de unutmamak gerekir. ABD’nin yalakası ve suç ortağıdır. 1954 yılında Lahey’de imzalanan “savaşlarda dahi dünya kültürel mirasının korunması” başlıklı bir anlaşmaya imza koymayan ABD ve İngiltere’dir. Yer altı zenginliklerini, kültür ve tarihi eser hırsızlığını, ta o yıllarda anlaşmaya imza koymayarak belli etmiştir. Demek o ki: ABD İsrail ve İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri hem katil, hem işgalci, hem hırsız, hem de küstah ve ahlaksızdırlar.     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR öğrencilerle buluştu
İŞKUR öğrencilerle buluştu
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar
Hekimler Çanakkale Şehitlerini Andılar