BİR ZAMANLAR SİVAS 
BİR ZAMANLAR SİVAS
Ebubekir TAĞIZADE

BİR ZAMANLAR SİVAS

Bu içerik 9083 kez okundu.

Sultan Otel’in en üst katından karşıya baktığınızda; yarım asırlık bir Sivas’ı hatırlarsınız.

1960’lı yılların, Hükümet Konağı, çevresindeki yapıları ve incecikten akan bir ırmağın şırıltısını hayal edersiniz.

Irmağın yatağındaki berrak suya ahenk veren, o yosunları da hiç unutamazsınız.

Sıra sıra dizilmiş faytonlar.

Hemen üzerinde bir su değirmeni. Değirmenin kapısında bekleyen kanılar. Ve öküz arabaları üzerinde ‘un’ olmayı bekleyen yüzlerce telis buğdaylar.

Değirmene him komşusu olan güzel bir bahçe. Ortasında havuzu da vardı o bahçenin. Zambaklar ve menekşeler de o güzelim akasya ağaçlarının gölgesinde rengarenk süslüyorlardı yeşil bahçeyi.

Saman sarısı bir bina, toplum polislerinin merkeziydi. Kapalı cezaevinin dış bahçesinde. Cezaevine ait tek katlı bir ahşap bina vardı. Kenarları tümsek, tellerle örgülü ve kireçle beyazlatılmış bir ev. Müdür Hilmi Karadana’nın konutuydu orası. Cezaevi müdürüydü Hilmi Karadana.

En çok vişne ağacı vardı o konutun bahçesinde. Elma ve armut ağaçları vardı.

Ama o bahçenin en lezzetli meyvesi, yarısı yeşil, yarısı kırmızımtırak ekşi elmasıydı. Hala anımsarım o meyvelerin lezzetini. Bir de gizliden koparırsanız o meyveleri dalından, bir başka güzel oluyordu.

Şimdi size bir önerim var. Sivas’ta yaşayın veya yaşamayın söz konusu yıllarda bu güzelim tabloya, bu güzelim manzaraya hasretseniz, gelin bir sabah Sultan Otel’in en üst katına, şimdiki beton yığınını yok sayın; hayal edin ve hatıralarınızı tekrar yaşayın

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet     2018-03-13 senin yaşın kaçta 60lı yıllardaki sivası anlatıyorsun. otelin reklamını yapmak için çırpınıyorsun bu yazdığın kısımda kesin başkasına aittir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Sivaslılar kararını güçten yana kullanacaktır”
“Sivaslılar kararını güçten yana kullanacaktır”
Anne adayları 4 boyutlu cihazla takip edilecek
Anne adayları 4 boyutlu cihazla takip edilecek