HAYATA YÖN VEREN AYETLER RAHMAN RAHİM ALLAH’IN ADIYLA 
HAYATA YÖN VEREN AYETLER RAHMAN RAHİM ALLAH’IN ADIYLA
Bekir ÇÖL

HAYATA YÖN VEREN AYETLER RAHMAN RAHİM ALLAH’IN ADIYLA

Bu içerik 116 kez okundu.

1- (Rabbimiz!) sadece sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. (Fatiha, 4) -Yalnız Allah’a ibadet ve sadece ondan yardım istemek.

2- İşte kendisi hakkında hiçbir kuşkuya yer olmayan bu kitap, takva sahipleri için bir hidayet rehberidir. (Bakara, 2) -Hidayet rehberi, içinde şüphe olmayan kitap.

3- O (Allah) ki, yeryüzünde bulunan bütün varlıkları sizin için yarattı. (Bakara, 29) -Allah, bütün varlıkları insan için yarattı.

4- Hanı, senin Rabbin melaikeye “Ben yeryüzünde bir halife tayin edeceğim” dediği zaman da şöyle sormuşlardı: “Yeryüzünde fesat çıkaran ve kan dökmekte olan birini mi atayacaksın? Üstelik biz seni hamd ile tesbih ve takdis edip dururken.” (Bakara, 30) -İnsanın halife tayin edilmesi.

5- Bunun üzerine Âdem, Rabbinden bazı kelimeler alıp öğrendi. Allah da tövbesini kabul etti. Çünkü Allah, çok kabul eden ve çok merhamet edendir. (Bakara 37) -Allah, Âdem’in tövbesini kabul etti.

6- Namazı kılın, zekâtı verin ve rükû edenlerle beraber rükû ediniz. (Bakara 43) -Namaz, zekât ve beraber yapılması istenen rükû.

7- (Ey bilginler!) Kitabı okuduğunuz halde, insanlara iyiliği emredip, kendinizi unutuyor musunuz? Aklınızı kullanmıyor musunuz? (Bakara 44) -Kendi yanlışlarını görmeden başkalarını düzeltmeye çalışanlar.

8- (Allah’tan) sabır ve salat ile yardım isteyin! Ancak bu huşu duyanlardan başkasına ağır gelir. (Bakara 45) -Sabır ve dua ile Allah’tan yardım istemek.

9- Hiç kimsenin hiç kimse adına hiçbir şey ödeyemeyeceği, kimseden şefaatin kabul edilmeyeceği, kurtuluş akçesi alınmayacağı ve hiç kimsenin yardım görmeyeceği günün (dehşetinden) korunun. (Bakara 48) -Şefaatin olmayacağı hakkında.

10- Bir zaman da demiştiniz ki: Ey Musa! Allah’ı açıkça görünceye dek sana kesinlikle inanmayacağız. Ve ardından siz bön-bön bakarken yıldırım çarpmışa dönmüştünüz. (Bakara 55) -Allah kimseye görünmez.

11- Hani biz, İsrailoğullarından şöyle söz almıştık: Sadece Allah’a kulluk edeceksiniz; ana babaya, yakın akrabaya, yetimlere ve yoksullara iyilik edeceksiniz. İnsanlara doğru olanı söyleyiniz, namazı kılınız, zekâtı veriniz. Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz. (Bakara 83) -Peygambere, bize çobanlık yap demeyin.

12- Ey iman edenler! Peygambere “Bizi güt!” demeyiniz, “Bizi gözet” deyiniz ve onu dinleyiniz. İnanmayanlara acıklı bir azap vardır. (Bakara 104) -Peygambere bizi “Güt” “Çobanlık et” demeyiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları"
“Yeni hastane ile ilgili problem yok”
“Yeni hastane ile ilgili problem yok”