Tarım arazileri verimli kullanılamıyor 

Tarım arazileri verimli kullanılamıyor

Tarım alanı bakımından 101 ülke arasında 4’ncü sıraya giren Sivas’ta arazilerin dağınık olması ve bazı bölgelerde yaşanan su sorunları nedeniyle yeterli düzeyde ekim yapılamıyor. Ayrıca miras yoluyla bölünen tarım arazilerinin çoğunda ekim yapılmıyor.

Tarım arazileri  verimli kullanılamıyor
Tarım arazileri  verimli kullanılamıyor Sivas Memleket
Bu içerik 89 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas’ın tarım alanının 101 ülkenin tarım alanından daha fazla olduğu tespit edildi. Sivas’ta bulunan tarım alanlarının İsrail’in tarım alanlarından 2,7 kat büyük olduğu tespit edildi.

Türkiye’deki illerde bulunan tarım alanlarının yüzölçümü masaya yatırıldı. Yapılan araştırmada çayır ve mera hariç tarım alanlarında Sivas 81 il içerisinde 4’üncü sırada kendine yer aldı. Listenin başında 19 bin 600 kilometrekare ile Konya yer alırken, 12 bin 56 kilometrekare ile Ankara 2’nci, 11 bin 543 kilometrekare ile Şanlıurfa 3’ncü, 7 bin 977 kilometrekarelik alan ile Sivas 4’ncü sırada yer aldı.

Tarımsal arazi varlığıyla göz dolduran Sivas’ın bu konudaki en önemli sorunu arazilerin dağınık olması ve su sorunu olduğu tespit edildi. Miras yoluyla bölünen araziler tarımda istenen hedefe ulaşılmasına engel oldu. Bu noktada arazi toplulaştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde hayata geçmesi bekleniyor. Diğer yandan su konusunun çözümü noktasında da önemli çalışmalar yapılması gerekiyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DAP İdaresi’nin sulama projelerini artırarak sürdürmesi isteniyor. Sivas, 7 bin 977 kilometrekare toprak alanıyla 101 ülkenin tarım alanından daha zengin olduğunu ortaya çıktı. Sivas’ın tarım alanında geçtiği ülkeler arasında El Salvador, Tacikistan, Arnavutluk, Yeni Zelanda, Moğolistan, Kongo Cumhuriyeti, Gürcistan, Ermenistan, Makedonya, İsviçre, İsrail, Ürdün, Papua Yeni Gine, Slovenya, Lübnan, İzlanda, Lüksemburg, Umman, Katar, Kuveyt, Karadağ ve Malta da yer aldı. Araştırmada, Türkiye’de 1989 yılında 278 bin 970 kilometrekareye kadar çıkan çayır ve mera hariç tarım alanlarının 41 bin 861 kilometrekare azalarak günümüzde 237 bin 109 kilometrekareye düştüğü de ifade edildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kokartlı rehber sayısı sadece 1 kişi
Kokartlı rehber sayısı sadece 1 kişi
“Kola yerli üretimdir”
“Kola yerli üretimdir”